Economiștii au talent

Elevii Liceului Tehnologic ,,Ilie Măcelariu” din Miercurea Sibiului au participat în data de 15 mai 2017 la a VI-a ediţie a concursului  ,,Economiştii au talent”, faza judeţeană. Concursul a fost organizat de Colegiul Economic ,,George Bariţiu” din Sibiu şi a avut loc la Cercul Militar Sibiu, unde elevii noştrii au prezentat ceea ce ştiu să facă ei cel mai bine: să încânte privirile spectatorilor prin talentele lor.

Portul popular, dansul şi cântecul românesc

Din dorinţa de a păstra frumuseţea portului popular, dansul şi cântecul românesc, elevii Gârlonţa Oana, Presecan Gabriela, Dura Horaţiu, Podar Ionuţ, Cetean Robert, Şoaită Ilie, Bebeşelea Ionel, Adam Adina, Vonica Maria, Meteşan Maria, Muntean Mădălina, Presecan Denisa, Lupu Diana, Bebeşelea Alina şi Popa Evandra au prezentat o suită de dansuri populare specifice Ţării Secaşelor. Atât publicul, cât şi juriul au fost încântaţi de originalitatea şi unicitatea momentelor prezentate, aceştia ocupând locul III la secţiunea Dans / actorie.

La secţiunea Muzică Instrumentală, elevii Micu Ilie şi Răcean Raul au încântat juriului cu o serie de melodii interpretate la saxafon şi tarabană, obţinând premiul III.

Elevul Crăciun Marius

Elevul Crăciun Marius a călcat pe urmele lui Eminem. El a câştigat Premiul I la secţiunea Muzică Uşoară după interpretarea unei piese rap, creaţie proprie.

Participarea la astfel de concursuri reprezintă un izvor de bucurie şi satisfacţie care creează elevilor o stare de bună dispoziţie, favorabilă atât dezvoltării psihice şi fizice, cât şi estetice.

Elevii sunt dornici să se implice în astfel de activităţi, care îi fac să se simtă importanţi, să ştie că activităţile lor contribuie la păstrarea şi preţuirea acestor comori inestimabile ce definesc un popor,  făcându-l unic, statornic şi nemuritor în ciuda scurgerii timpului.

Elevii participanţi au reusit să ducă mândria liceului la cotele maxime cu sprijinul doamnelor profesoare Morariu Mihaela şi Manolache Ana Maria şi a implicării domnul Dura Gabriel.

Prof. Mihaela Morariu, elev Marius Crăciun – cls. a XII-a

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *