Liceul Tehnologic „Ilie Macelariu” Miercurea Sibiului

VIZIUNEA ȘCOLII

Dezvoltarea armonioasă și creativă a fiecărui individ, în funcție de nevoile și de abilitățile fiecăruia, pentru a deveni un cetățean activ și responsabil, în spiritul valorilor naționale și europene.

MISIUNEA ȘCOLII

Liceul Tehnologic Ilie Măcelariu din Miercurea Sibiului este o școală democratică și își propune:

-să ofere elevilor săi un mediu de învățare stimulativ;

-să creeze condițiile necesare pentru ca elevii să își însușească  valorile naționale dintr-o perspectivă europeană;

-să dezvolte capacitățile și abilitățile necesare continuării studiilor într-un domeniu economic sau în orice alt domeniu ales de elev;

-să ofere fundamentele formării unei culturi generale solide;

-să asigure șanse egale de dezvoltare pentru toți elevii.

DESCRIEREA ȘCOLII

Liceul Tehnologic „Ilie Măcelariu” Miercurea Sibiului este localizat în centrul orașului, pe șoseaua națională care leagă orașele Sibiu și Sebeș-Alba.

Are ca structuri subordonate -Școala Gimnazială Apoldu de Sus, Grădinița cu program normal Apoldu de Sus(secția română și secția germană), Școala Gimnazială Dobârca și Grădinița cu program normal Dobârca.